flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Позбавлення батьківських прав - винятковий захід, який може бути застосовано лише судом

18 червня 2020, 11:15

Трапляються випадки, коли одного з батьків, або ж і  обох позбавляють батьківських прав, внаслідок чого дитина може залишитися сиротою.Є і такі ситуації, коли один з батьків принижує, б’є дитину, або ж взагалі не бере участь у вихованні. В такому випадку таку особу потрібно позбавляти батьківських прав.

Проте, така категорія справ надзвичайно складна, оскільки потребує залучення органу опіки і піклування  та звернення до суду. 

Підстави для позбавлення батьківських прав передбачені у ст.164 Сімейного Кодексу України, де вказано, що мати або батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав.

Найчастіше батьківських прав позбавляють у зв’язку з ухиленням від виконання своїх обов’язків   виховання дитини.

Перелік цих обов’язків закріплений у статті 150 Сімейного Кодексу України.

У період з 01.01.2020 по 31.05.2020 Монастириським районним судом Тернопільської області розглянуто 2 справи  про позбавлення батьківських прав, протягом аналогічного періоду  2019 року рішення про позбавлення батьківських прав не ухвалювались.

Позбавлення батьківських  прав  є,  з  одного  боку,  засобом захисту прав дитини,  а з другого - заходом впливу на батьків, які неналежним чином виконують  свої  батьківські  обов'язки  стосовно дитини.   Це  захід відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов'язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов'язків.

Позбавлення батьківських прав можливе виключно на підставі рішення суду.

8 червня 2016 року набули законної чинності зміни, внесені до Сімейного кодексу, які захищають права дитини. Відповідно до п.3 ст.166 Сімейного кодексу, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Навіть якщо ви відмовитеся отримувати аліменти, суд прийме рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов’яже вас відкрити особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, позбавлення батьківських прав не є причиною звільнення від утримання дитини, тобто сплати аліментів. Понад те, одразу з прийняттям рішення про позбавлення батьківських прав суд вирішує питання про їх стягнення, і навіть якщо один із батьків не бажає отримувати допомогу на дитину від особи, яку позбавили батьківських прав, суд зобов’яже матір чи батька відкрити рахунок, куди переказуватимуться гроші (аліменти) на дитину з метою захисту прав та інтересів малолітньої особи у майбутньому.

Також, з 29 серпня 2019 року змінено правила виїзду дітей за кордон, а саме: виїзд з дитиною за кордон на строк до 1 (одного) місяця можливий з тим із батьків, з яким постійно проживає дитина. При цьому обов’язковою умовою для перетину дитиною держкордону разом з матір’ю чи батьком є наявність рішення суду або органу опіки та піклування про постійне проживання дитини з мамою або татом відповідно.

Перед виїздом разом з дитиною мати або батько повинні обов’язково повідомити другого з батьків про вивезення дитини за умови, що той не ухиляється від сплати аліментів і належним чином виконує свої батьківські обов’язки. Зазначені зміни в порядок виїзду дітей з України прийняті в рамках ініціативи Мін’юсту «Чужих дітей не буває».

Пам’ятайте, дитина – це окрема особистість, яка має власні почуття, бажання, думки, потреби, які належить поважати! А обов’язок батьків - дбати та виховувати дітей гідними громадянами своєї держави!

 

Прес-служба суду