Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Питання належного виховання дітей, досягнення порозуміння між батьками і дітьми, відповідальності батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків завжди є важливими й актуальними.
Законом України “Про охорону дитинства” визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Не поодинокими випадками є притягнення до адміністративної відповідальності за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, а саме:
- ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей (ч. 1 ст. 184 КУпАП);
- ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення (ч. 2 ст. 184 КУпАП);
- вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП (ч. 3 ст. 184 КУпАП);
- вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з- якого настає кримінальна відповідальність (ч.4 ст.184 КУпАП).
Протягом 2019 року в провадженні Монастириського районного суду Тернопільської області перебувала 41 справа про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 184 КУпАП, що на 37 справ більше ніж у 2018 році. За вищевказаний період судом розглянуто з винесенням постанов 36 справ, що в 9 разів більше, ніж за аналогічний період 2018 року (в 2018 році 4 справи).
Аналізом судової практики із розгляду справ даної категорії встановлено, що в більшості випадків судді закривали провадження у справах, обмежившись усним зауваженням.
У 2019 році 5 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності із накладенням адміністративного стягнення у вигляді попередження та стягненням судового збору в розмірі 384, 20 грн. (у 2018 році суддями накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження на 3 осіб та стягнено судовий збір в розмірі 352, 40 грн).
Вищевказаний аналіз засвідчив, щодо збільшення кількості матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності за невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей.
При встановленні факту ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків по догляду та вихованню дитини, суддями нерідко констатувався факт зловживання особою, що притягається до адміністративної відповідальності, спиртними напоями, або перебування нею на момент перевірки в стані алкогольного сп'яніння.
Виховання дітей – відповідальна справа. Розуміння між батьками, взаємоповага, підтримка, самореалізація, баланс сімейного та особистого життя, змістовне дозвілля, спільна участь у вихованні дітей, рівний розподіл домашньої роботи, як компоненти ідеї гендерної рівності, створюють сімейне середовище, сприятливе для розвитку дитини, дотримання її прав, формування гармонійної особистості.
Щаслива сім’я – найкращий життєвий приклад для наслідування.
Прес-служба суду