Під час здійснення судочинства українські суди мають посилатися на висновки ЄСПЛ як на джерело права й дотримуватися притаманної його рішенням ідеї справедливості та гуманності, – судді Верховного Суду України
Тільки забезпечення якісного правозастосування на національному рівні здатне зменшити кількість заяв, що надходять до Страсбурга від громадян України, та підвищити, таким чином, імідж України як правової держави, - переконані судді Верховного Суду України Єлизавета Ковтюк та Олександр Прокопенко.
Судді Верховного Суду України Єлизавета Ковтюк та Олександр Прокопенко висловили вдячність Національному менеджеру проектів ОБСЄ в Україні за активну участь у реформуванні української судової системи і, зокрема, за розробку навчальних тренінгів для суддів.
Тренінг для суддів судів загальної та адміністративної юрисдикцій, організований Координатором ОБСЄ в Україні спільно з Національною школою суддів України, Верховним Судом України та Вищим адміністративним судом України, було присвячено питанням застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини при здійсненні правосуддя .
Наприкінці 2014 року аналогічне навчання успішно проведено у декількох областях України. Судді, які брали участь у тренінгах, відзначають високий рівень їх проведення та відчутний позитивний результат, що пояснюється й переходом від лекційної форми навчання до інтерактивної.
Єлизавета Ковтюк підкреслила актуальність обговорення проблемних питань застосування норм Конвенції в українському контексті, позитивної та негативної практики використання рішень ЄСПЛ національними судами. Отримані знання, наголосила суддя Верховного Суду України, суддям необхідно застосовувати у практичній діяльності, враховуючи вимоги Європейської конвенції з прав людини й те, що за світовими стандартами судді мають уособлювати справедливість.
Практику Європейського суду з прав людини можна вважати офіційною формою інтерпретації основних прав кожної людини, закріплених і гарантованих Конвенцією, яка є частиною національного, зокрема й українського, законодавства, а тому, зазначив Олександр Прокопенко, під час здійснення судочинства українські суди мають посилатися на висновки ЄСПЛ як на безпосереднє джерело права.
Принагідно суддя Верховного Суду України звернув увагу й на те, що у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав неоднакового застосування норм матеріального та процесуального права, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Суд нижчої інстанції, нагадав присутнім Олександр Прокопенко, має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів. Невідповідність рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові ВСУ висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права є підставою для подання заяви про перегляд такого судового рішення.