flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники міжнародних місій спостереження за виборами ознайомилися з процедурою розгляду виборчих справ в адміністративних судах України

23 травня 2014, 10:56

20 травня 2014 року у ВАСУ відбулися зустрічі з представниками Місії Світового Конгресу України зі спостереження за президентськими виборами та виборами до органів місцевого самоврядування в Україні та з представниками Канадської місії спостереження за виборами, метою яких було обговорення питань, що стосуються виборчого процесу та вирішення виборчих спорів.

Від Вищого адміністративного суду участь у зустрічах взяли в.о. Голови суду Катерина Леонтович, секретар другої судової палати Михайло Зайцев та начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець.

Місію Світового Конгресу Українців представили керівник Місії, суддя Федерального суду претензій США Богдан Футей та третій віце-президент Світового Конгресу Українців, головний спостерігач Місії Петро Штик.

Канадську місію спостереження за виборами представили співголова Місії Аніта Рейнел Андрійчук, заступник голови Місії Ярослав Баран, аналітик виборчого процесу Матеуш Трибовські та координатор з комунікацій Стівен Бандера.

У ході зустрічей в.о. Голови ВАСУ Катерина Леонтович повідомила, що адміністративні суди мають досвід розгляду справ, пов’язаних з виборчим процесом (зокрема, президентські вибори у 2010 році та парламентські вибори у 2006, 2007, 2012 та 2013 роках), та ознайомила гостей з компетенцією адміністративних судів щодо розгляду цієї категорії справ. Також вона звернула увагу, що Вищий адмінсуд під час усіх виборчих процесів надає всебічну підтримку спостерігачам в їх роботі в межах своєї компетенції. Крім того, усім адміністративним судам надіслано роз‘яснювальний лист ВАСУ щодо всебічного сприяння міжнародним спостерігачам в організації проведення ними спостереження за розглядом адміністративними судами виборчих спорів.

Катерина Леонтович відзначила, що за результатами усіх попередніх виборчих процесів міжнародні місії спостерігачів ОБСЄ в цілому позитивно оцінювали внесок адміністративних судів у захист виборчих прав громадян, відзначали, що система адміністративних судів  продемонструвала свою спроможність вирішувати пов‘язані з виборами справи завдяки  професіоналізму, своєчасності розгляду більшості скарг з дотриманням прав людини та основних свобод. Оцінки міжнародних спостерігачів свідчать про те, що суди в цілому виконують покладені на них завдання, зазначила Катерина Леонтович. Окремі проблеми в правозастосовній практиці були, здебільшого, пов’язані з недоліками законодавчого регулювання проведення виборів.

В.о. Голови суду акцентувала увагу міжнародних спостерігачів на тому, що ВАСУ регулярно надає методичну допомогу адміністративним судам нижчих інстанцій з метою забезпечення єдності судової практики при розгляді справ, пов’язаних з виборчим процесом. Зокрема, вона відзначила, що за підтримки таких міжнародних партнерів як Координатор проектів ОБСЄ в Україні, Проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» та Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) ВАСУ провів у квітні–травні ц.р. низку семінарів з питань застосування виборчого законодавства. Навчання пройшли більше 600 суддів апеляційних та місцевих адміністративних судів, які спеціалізуються на розгляді виборчих справ.

Богдан Футей, у свою чергу, розповів представникам ВАСУ про основні завдання та цілі Місії Світового Конгресу Українців зі спостереження за президентськими виборами та виборами до органів місцевого самоврядування в Україні. Він висловив переконання, що цьогорічні вибори в Україні відбудуться з дотриманням законів України та міжнародних стандартів.

Аніта Рейнел Андрійчук також розповіла представникам ВАСУ про Канадську місію спостереження за виборами. За її словами, Місія не входять до складу будь-яких міжнародних організацій, а здійснює свою діяльність самостійно. 

У ході зустрічей представники ВАСУ пояснили міжнародним спостерігачам особливості провадження у справах, пов'язаних із виборами; ознайомили їх з порядком організації роботи ВАСУ під час виборчого процесу та із заходами, які здійснюються з метою забезпечення своєчасного розгляду справ цієї категорії, а також відповіли на запитання, що стосуються законодавства про вибори.

Катерина Леонтович звернула увагу, що ВАСУ дотримується передбаченого чинним законодавством України 2-денного строку для розгляду справ, пов’язаних з виборами. Михайло Зайцев додав, що ВАСУ забезпечує повну відкритість та доступність до судового процесу, тому міжнародні спостерігачі, як й інші особи, безперешкодно можуть відвідувати судові засідання, під час яких розглядаються справи, пов’язані з виборами.

Наприкінці зустрічей сторони висловили сподівання на подальшу взаємну співпрацю та побажали один одному успіхів. 


Довідково:

Світовий Конгрес Українців є міжнародною координаційною надбудовою українських громад у діаспорі, що представляє інтереси понад 20 мільйонів українців. Світовий Конгрес Українців об’єднує у своєму складі українські організації із 33 країн та підтримує зв’язки з українцями ще з 14 країн. Заснований у 1967 році, Світовий Конгрес Українців був визнаний у 2003 році неурядовою організацією в Економічній та соціальній раді Організації Об’єднаних Націй зі спеціальним консультативним статусом.

До складу Місії входить 236 міжнародних спостерігачів з 22 країн світу.

Місію очолює Богдан Футей, федеральний суддя США, відомий політик і громадський діяч. Головним спостерігачем є третій заступник президента Світового Конгресу Українців Петро Штик, а адміністратором – голова Світового Конгресу Українських Молодіжних Організацій Мирослав Гочак.

* * *
Канадська місія спостереження за виборами (CANEOM) організована канадською неурядовою організацією Forum of Federations. Міжнародна організація CUSO International та Конгрес Українців Канади виступили партнерами CANEOM у забезпеченні підтримки спостережної місії на позачергових президентських виборах в Україні.

Місія CANEOM здійснюється за фінансової підтримки уряду Канади. Місія CANEOM складається із 39 довготермінових та 300 короткотермінових спостерігачів. 100 короткотермінових спостерігачів будуть направлені для спостереження у першому турі виборів, призначеному на 25 травня. Якщо відбудеться другий тур виборів, CANEOM направить 200 короткотермінових спостерігачів.

Директор Місії – Кевін Колборн.